Uttryck

Har du en fråga du vill ställa om Uttryck? Ställ den på Pluggakuten.se
Har du hittat ett fel, eller har du kommentarer till materialet på den här sidan? Mejla matteboken@mattecentrum.se

Sätt upp ett uttryck för priset på lösgodis, som varierar utifrån hur många hekto vi köper. Kilopriset är 99,90 kr. Påsen till godiset kostar 5 kr.

$$99,90 \,per \,kg = \normalsize{\frac{99,90}{10}} \,per \,hg = 9,99 \, per \,hg$$

Hektopriset är alltså 9,99 kr.

Fast kostnad = 5 kr.

Varje gång någon köper godis blir kostnaden 5 + (9,99 multiplicerat med antal hektogram) som vi väljer att kalla \(x\). Det matematiska uttrycket för kostnaden blir:

$$5 + 9,99x$$

Vi kan nu använda uttrycket till att ta reda på hur mycket vi måste betala för \(3 \,hg\) lösgodis till fredagsmyset. Vi sätter in 3, räknar och får alltså betala:

$$x = 3$$

\begin{align} 5 + 9,99\cdot3 &= \\ &= 5 + 29,97 \\ &= 34,97 \, \textit{kronor.} \end{align}